Oruç

istemden bosalma

orucluyken 18 yas uzeri video izlerken elini kolunu kullanmadan bosalmak orucu bozarmı

Oruçluyken bilerek kendi elimle boşaldım tövbe ettim 61 gün tutmam gerekirmi

Oruçluyken bilerek kendi elimle boşaldım tövbe ettim 61 gün tutmam gerekirmi

Ramazan'ın ve Orucun faydaları

Ramazan ayında oruç tutmak,farz kılınmış bir ibadettir.Bu ibadeti yerine getirmemizdeki tek maksat ise,elbette ki Rabbimizin rızasını kazanmaktır.Her ne kadar Allah emrettiği için oruç tutuyor olsak da unutmamalı ki her ibadette olduğu gibi oruç tutmanın da sağladığı dünyevi uhrevi faydaları vardır.

Bu konuyu ‘Mektubat’ isimli eserinin 29.’uncu mektubunda ele alan Bediüzzaman Said Nursi,bir çok neticelerden ve faydalardan bahseder.Bu eserden yola çıkarak çalışmamızın neticesinde elde ettiğimiz faydaları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

selam

s.a arkadaşlar.Benim oruç hakkında bi sorum var.Mezi dediğimiz sıvı orucu bozuyor mu??Sınır nedir?? ve o kıyafetle namaz kılınabilir mi??

RAMAZAN

VAHYİN DİRİLTTİĞİ AY
Ramazan...
Alemleri ve beşeriyeti dirilten ,Rahmetin ve Lütfun sağnak sağnak yağdığı bereketli bir zaman.
Kendine ait zaman diliminde isabet eden Vahiy hürmetine şereflenen ne mübarek bir ay.
Kur;an mucizesinin semadan inerek arzı şereflendirmeye başlaması...
İlahi kelamın kalbe inişi,En Güzel İnsanda tecellieden nurun tüm insanlığa yansıması...
Rabbimiz kelamını paylaşmıştır bizimle,ilmini,hikmetini...
Hidayet sebeblerini,huzur sebeblerini,kurtuluş reçetelerini uzatmıştır bize..

Kuranın Sinyalleri

İslam ilim,irfan ve medeniyet dinidir. Çünkü İslam asırlar ötesinin dinidir.Yerlere ve gölere sığmayan ulvi tek dindir. İslam şablon dini değildir. Yer yüzünde yaşayacak son insana kadar, bu din baki olacak. Allah bu dini sigortalıyor. Allah’ın takdirini bozabilecek kimdir? Bizim gibi fanilere ne oluyor? Allah şöyle buyuruyor:
‘Hiç şüphesiz Kur’an-ı biz indirdik. O’nu tahrif ve tağyirden biz koruyacağız’.
Hicr sûresi,ayet: 9
Maneviyat önderleri bulunmayan toplumlarda, Allah’dan korkanlara rastlanamaz.
Resûlullah s.a.v. asırların güneşiydi. Peygamberimiz varken başka kandilleri aramaya ihtiyaç yoktu. O güneş batıktan dan sonra, dava arkadaşları Onun nuruyla meseleri çözdüler. Hatemül enbiyanın nurunu gören gözler bu alemden göçtükten sonra,ortalığa karanlıklar çökmeye başladı. akabinde içtihat ve kıyas gündemi geldi.

Son On Gün

Ramazanın Son On Gününün Özlemi

Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:
Bismillahirrahmenirrahim

'Gerçek şu ki, Biz onu Kadir Gecesi'nde indirdik.' 97 Kadir, 1
‘Gerçekten Biz Onu, mübârek bir gecede indirdik’ Duhân, 3

Allah Teâlâ Kur’an-ı bir bütün halinde, Levh-i Mahfuzdan dünya semasın daki Beytülizzet’e, bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesinde indirdi. Kur’an-ı Kerim olayların seyrine ve duyulan ihtiyaca göre 23 senede terciden teker teker arza tenzil buyrulmuştur. Yani Resulullah’ın s.a.v. mübarek kalbine ilka edilmiştir.

‘ Biz Onu, Kur’an olarak, insanlara dura dura okuyasın diye (âyet âyet, süre süre) ayırdık ve onu gerektikçe (ihtiyaca göre) indirdik’. İsra, 106

ORUCUN MAKBUL OLMASINDA ÖLÇÜ

Bedenî ibadetlerden biri olan oruç, Allah'ın rızasını kazanmak ve emrini ifâ etmek için, tan yerinin ağarmasından güneşin battığı zamana kadar yemekten, içmekten ve cinsî mukaarenetten kendimizi tutmaktır. Makbul bir oruç tutabilmek için, tarifteki unsurların hepsini toplamış olmamız şarttır.

Belirtilen zaman içerisinde yemekten, içmekten ve nefsanî arzulardan kendimizi tutmakla üzerimizdeki borç ödenmiş olursa da, Allah katında makbul olacak bir oruç tutulmuş sayılamaz. Çünkü oruç tutmadaki aslî maksat, sadece aç durmak değildir.

Son yorumlar

. . . . . . . . . . . . . . Iste Zehirli Ok'lar . . . . . . . . . . . . .
Alkol · Flört · Porno · Seks · Zina · Göz Zinası · Şehvet · Aşk · Chat · Dans · İftira · Nefis · Medya · Televizyon · Şeytan · Büyü ve Sihir · Cincilik · Fal · Kehanet · AIDS

. . . . . . . . . . . . . . Panzehirler . . . . . . . . . . . . .
Amel · Dua · Namaz · Oruç · Zekat · Evlilik · Eğitim · Hayat · Aile · Gençlik · Kadin · Tesettür · Sevgi · Maneviyat · Ahlak · Bela ve Musibet · Edep · Haya · iffet · Sabır · Tevbe · Şefeaat· Nasihat · RIZIK · Sağlık

Perde arkası · Güvenlik · Haber · Hikaye · Kitap Tavsiyesi · Soru-Cevap · Şiir · Asrı Saadet · Osmanlı

Anket

Chat, forum ya da messenger den tanıştıkların ile sohbetin boyutu ne kadar?:
İçeriği paylaş